Kuba – a legfontosabb tudnivalók utazás előtt

Ha már régóta gondolkodik egy kubai utazáson, vagy csak többet szeretne megtudni az országról, olvassa el alábbi cikkünket, melyben a legfontosabb utazáshoz hasznos információkat gyűjtöttük össze a karibi országról.

Cuba - United States Department of State

Kubáról dióhéjban

Kuba szocialista köztársaság, annak minden szépségével és hátrányával. Szokták mondani, hogy az országban megállt az idő, a szocialista retro hangulat keveredik a déli szenvedéllyel. Találkozhatunk itt a ’40-es, ’50-es évek klasszikus amerikai autóival és sétálhatunk a rusztikus bájú koloniális városokban, mindemellett Kubába utazva a szocializmus negatív hatásairól sem feledkezhetünk meg. Gyakoriak az áramszünetek, az internet pedig lassú, így a Kubába utazás azoknak ajánlott főképp, akik feltöltődni szeretnének, kiszakadni a mindennapok világából és átadni magukat a latin-amerikai életérzésnek. Az országban sok árucikkből hiány van, így érdemes minden feltétlenül fontos gyógyszert és egyebet magunkkal hozni, melyeket napi szinten használunk. Helyenként az utak állapota hagyhat kívánnivalót maga után, illetve előfordulhat, hogy akadozik a vezetékes vízszolgáltatás. Ezekért viszont kárpótol minket az ország különleges hangulata, a salsa szülőhazájaként ez tényleg az a hely, ahol bárki, bárhol táncra perdülhet. Kuba gyönyörű fehér homokos tengerpartokkal rendelkezik, ami sok turistát csábít, ennek ellenére a szállodai szobákat és fürdőszobákat igénybe veszi a karibi párás levegő, emiatt helyenként előfordulhat rozsda.

Mikor utazzunk Kubába?

Jellemzően december és március között a legkellemesebb a hőmérséklet a szigeten, ilyenkor csak minimális esőre kell számítani. Havannában ebben az időszakban a legmagasabb hőmérséklet átlagosan 25-27 fok és szinte mindennap süt a nap. Este 17-18 fok körülire hűl le a levegő. A sziget déli részén, Trinidadban nappal 26-29 fokra lehet számítani, este 21-22 fokra. Varaderóban, a tengerparton, napközben szintén kellemes 26-28 fok vár minket, este pedig 17-18 fokra csökkenhet le a hőmérséklet. Mindenhol előfordulhatnak elszórtan esők, így érdemes esőkabátot is bekészíteni az útra.

Beutazási szabályok, vízum

Kubába történő utazáshoz turista kártyát szükséges igényelni a Kubai Nagykövetségtől, illetve utazási irodákon keresztül is beszerezhető ez a kártya, mely 3 hónapos tartózkodást tesz lehetővé. Az utasoknak rendelkezniük kell útlevéllel, ami a beutazás napjától számítva legalább 6 hónapig, a hazautazás napjától pedig legalább 3 hónapig érvényes. Várhatóan 2024. szeptemberétől digitális turista kártya kerül bevezetésre. Fontos, hogy akik az Egyesült Államokból, vagy az USA érintésével érkeznek a szigetországba, a turista kártyát az USA-ban működő utazási irodákban kell beszerezniük. A budapesti kubai nagykövetség nem állít ki turista kártyát azoknak a magyar állampolgároknak, akik az Egyesült Államokból szándékoznak Kubába beutazni.

Kubába jelenleg teszt- és oltási kötelezettség nélkül lehet beutazni. Szükséges azonban 48 órával az indulás előtt kitölteni online egy regisztrációs űrlapot, mely végén egy QR kódos PDF fájl jön létre. Kötelező ezen kívül az utasbiztosítás megléte is. Kubába történő beutazáshoz tehát a következőkre van szükségünk: Útlevél (mely a beutazástól számítva 6 hónapig érvényes, valamint sértetlen/nem kopott), kubai turista kártya, regisztrációs űrlap QR kódja, utasbiztosítás.

Cuba Tourist Card: 5 Ways to Get the Cuba Tourist Visa in 2023

Vámszabályok Kubába történő beutazáskor

Kubába vámmentesen bevihetőek a személyes holmik és 5 000 USD értékű készpénz (a különböző pénznemek értéke összeadódik). A személyes útiholmi fogalmába a ruházat, gyógyszerek (max. 10 kg), 1 db fényképezőgép, videokamera, mobiltelefon és azok tartozékai, piperecikkek, 200 db cigaretta vagy 25 db szivar vagy 250 gr dohány és 3 liter égetett szesz (18 év feletti utasok esetében) tartoznak. Ételek (pl.: müzlik, kekszek, főtt húsételek, érlelt sajtok, konzerv ételek és pasztőrözött tejtermékek) kizárólag gyári csomagolásban vihetőek be (otthon készült változatok nem!). Friss gyümölcsöket/zöldségeket, nyers húst, sajtot, élő növényeket, növény magot nem lehet bevinni az országba, ahogy fegyvereket, peszticideket és állatnak való gyógyszereket sem. A drónok bevitele a szigetorsztágba engedélyköteles, valamint személyes útiholminkon felül max. 50 USD értékű árucikket vihetünk be az országba vámmentesen.  peszticideket és állatnak való gyógyszereket sem.

Vámszabályok Kubából történő kiutazáskor

Az országban vásárolt szokásos ajándéktárgyak 1000 USD értékben vihetők ki az országból. A szivar kivitelére vonatkozó különleges szabályok alapján, lezárt dobozban és számla nélkül 50 db szivar vihető ki. Ezen felüli mennyiség esetén a vásárlás helyén kibocsátott hivatalos számlával kell igazolni a szivar eredetét, amely csak az eredeti, hologrammal ellátott dobozban, bontatlan állapotban vihető ki.

Időzóna

Kubában az időeltolódás -6 óra Magyarországhoz képest.

Biztonság

Kubában jó a közbiztonság, megfelelő körültekintés mellett nagyon ritka bármilyen incidens. Ettől függetlenül javasolt a iratokat és értéktárgyakat a szálloda széfjében hagyni (ahol ez megoldható), és az útlevélről készített fénymásolattal közlekedni. A városnézések során mindig olyan hátizsák vagy oldaltáska legyen velünk, mely jól zárható! Az iratokat, pénzt, bankkártyákat lehetőleg testhez rögzítve, pl.: övtáskában, vagy nyakba akasztható útlevéltartóban javasolt tartani.

Hasznos holmik, ruházat – avagy mit ne hagyjunk otthon?

Egy kubai utazás során leginkább könnyű, jól szellőző ruházatra van szükség, kényelmes cipőre, könnyű túracipőre, esetleg túraszandálra, rövid és hosszú ujjú pólóra, az esték során vékony pulóverre/dzsekire. Esernyőt nem érdemes hozni, mert az nem praktikus, jobb a kapucnis esőkabát.  Fontos kellékek az utazás során a napszemüveg, a sapka, a kalap, a magas faktorszámú naptej és a fürdőruha. Szúnyogriasztó, sebtapasz, illetve kézfertőtlenítő folyadék vagy kendő szintén jól jöhet egy kubai út során. Emellett ajánlott WC papírt vagy zsebkendőt is hozni magunkkal, mivel a nyilvános mosdókban általában nincsen vagy fizetős. Szintén érdemes olyan gyorsan fogyó termékeket elpakolni, amiket napi szinten használunk (pl. filteres tea, instant kávé – ezek időszakonként hiánycikkek lehetnek).

Higiénia és egészségügy

Kubában a higiénés viszonyok alapvetően megfelelőek, de a csapvíz, a jeges italok, valamint a nyers zöldségek, saláták fogyasztása nem javasolt. Szükség lehet gyógyszerre az esetleges gyomorbántalmakra, illetve fontos, hogy minden olyan gyógyszer velünk legyen, amiket alapesetben is szedünk, mivel Kubában gyógyszerhiány van. Kötelező védőoltás nincs, a Hepatitis A és B oltás ajánlott. Orvosi tanácsért a Nemzetközi Oltóközpontot ajánlatos felkeresni. Azok számára, akiknek vérnyomás problémái vannak, javasolt utazás előtt konzultálniuk háziorvosukkal.

Elektromosság, elektromos eszközök

Az elektromos áram 110 V/60 Hz, de a szállodákban általában 220 V konnektor van. Amerikai típusú (A típusú) csatlakozók vannak. Egyes szállodákban előfordulhatnak európai szabványnak is megfelelő csatlakozók (C típusú), de a biztonság kedvéért javasolt átalakítót hozni magunkkal az útra.

Az előfizetéses mobiltelefonok működnek az országban. A legtöbb szállodában elérhető ingyenes Wifi, ez azonban sokszor csak a recepción működik jól. Az internet jellemzően az egész országban nagyon lassú. Amennyiben internetre lenne szükségünk, vásárolhatunk SIM kártyát körülbelül 40 euró összegért, amely tetszőleges összeggel tölthető fel, ettől függetlenül az internet valószínűleg így is lassú lesz. 

Electrical socket type A

Pénz, bankkártya, pénzfelvétel

Kubában kubai pesot (CUP) használnak. Pénzt bankokban és hivatalos pénzváltókban (CADECA) javasolt váltani, ezek a turisták által látogatott helyeken és a nagyobb szállodákban egyaránt jelen vannak. Az utcai pénzváltás veszélyes lehet, így nem javasolt. A bankkártyás fizetés és a pénzautomatából való pénzfelvétel gyakran nehézkes, ezért mindenképpen ajánlott készpénzt, lehetőleg eurót vinni magukkal. A kubai bankautomaták csak a VISA kártyát, esetenként MasterCard kártyákat fogadják el és rendszerint csak CUP vehető fel rossz árfolyamon. Amerikai bank vagy leányvállalata által kiállított kártyát nem fogadnak el. A bankkártyát ettől függetlenül érdemes magunkkal hozni egy kubai útra, ugyanis egyes szállodákban és néhány úgynevezett dollár üzletben csak kártyát fogadnak el. Magyar bank által kibocsátott VISA, Mastercard és Revolut kártya is jó a tapasztalatok alapján.

Fontos, hogy Kubában 2004-től az amerikai dollár forgalomképessége megszűnt és az átváltása 10% kezelési költséggel jár, míg más valuták esetében ilyen költség nincs, tehát az amerikai dollár bevitele nem ajánlott.

Cracking the Cuban currency code when visiting Cuba 2021

Árak, árszínvonal

Kubában a magyarországinál magasabb árak vannak. Egy étkezés középkategóriás étteremben körülbelül 20-25 EUR/fő összegből hozható ki. Egy csésze kávé kb. 2 EUR-ba kerül, éttermekben egy üdítő vagy sör 2-3 EUR között van, a koktélok kb. 5 EUR-nál kezdődnek. Szupermarketben a 1.5 literes víz ára körülbelül 1.5 EUR, míg a fél literesé 1 EUR. Az árak azonban sokszor és gyakran változnak.

Általánosságban elmondható, hogy Kubában egy 3*-os (budget) hotelben kb. 40-50 EUR/éj/szoba áron szállhatunk meg. 4*-os resort szállodában kb. 120-170 EUR-ba, 5*-os resort szállodában pedig akár 190-290 EUR-ba is kerülhet egy éjszaka, de ez természetesen függ az időszaktól is.