Mexikó – a legfontosabb tudnivalók utazás előtt

Ha mindig is szeretett volna többet megtudni Mexikóról, esetleg már szervezi utazását ebbe a remek hangulatú közép-amerikai országba, olvassa el alábbi cikkünket, melyben összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat Mexikóról.

Finding Love & Art in Mexico City

Mexikó lenyűgöző piramisairól, világörökségi helyszíneiről, gönyörű tengerpartjairól és ínycsiklandó gasztronómiájáról híres. Az ország modern, de mégis történelemmel és kultúrával teli városaiban járva ráadásul lépten nyomon jókedv vár minket, hiszen a mexikóiak a világ egyik legboldogabb népe. Ha ide utazunk, a csodás természeti látnivalók, a vízesések, a cenoték és a vulkánok mellett felfedezhetjük az ország színes kultúráját és közelebbről ismerkedhetünk meg a maják és aztékok ősi legendáival is. Emellett természetesen a pihenni vágyók is megtalálhatják számításaikat itt, hiszen a Maja Riviéra fehér homokos tengerpartjain a feltöltődés garantált.

Mikor utazzunk Mexikóba?

A legjobb időszak egy mexikói utazáshoz az október vége és március közötti időszak, ekkor esik ugyanis a legkevesebb csapadék az országban. Természetesen az időjárás az egyes területeken rendkívül eltérő lehet, ami Mexikó nagy kiterjedésének és változatos földrajzi viszonyainak köszönhető. Az ország belsejében mérsékelt éghajlatra, száraz és meleg időjárásra számíthatunk. Október és március között az ország fővárosában, Mexikóvárosban és környékén napközben 20-25 fok körüli a hőmérséklet, ami este 8-10 fok körülire hűl. San Cristóbal de las Casasban 17-22 fok várható napközben, esténként itt is 7-10 fok körüli a hőmérséklet, de ez alá is mehet. A Yucatán-félszigeten és a tengerparton általánosságban meleg és párás időjárásra, napközben 28-32 fokra lehet számítani. Nincs túl nagy hőség és frissek, de nem hidegek az éjszakák.

Beutazási szabályok, vízum, vámszabályok

Mexikóba utazáshoz nem szükséges vízumot igényelni. Az utazáshoz csak egy vissza vagy tovább utazásra szóló repülőjegyre, valamint sértetlen/nem kopott útlevelünkre van szükségünk, mely érvényes a tartózkodás teljes idejére. 1 éven belül maximum 180 napig tartózkodhatunk az országban, ahova oltás-, teszt- és karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni. A beutazáskor a határon úgynevezett migrációs kártyát (FMM-t) kell kitölteni, amit az országba lépéskor lepecsételnek. Nagyon fontos, hogy ezt a kártyát őrizzük meg, mivel kilépéskor fel kell mutatni ezt. Elvesztése pénzbüntetéssel jár és kötelező kiutazáskor az ismételt kitöltése.

Mexikóba vámmentesen bevihetőek a személyes holmik és 10 000 USD értékű készpénz (a különböző pénznemek értéke összeadódik). Emellett 10 doboz, azaz maximum 200 db cigarettát vagy 25 db szivart, valamint 3 liter alkoholt is bevihetünk az országba (külön nem szabályozzák, hogy az alkohol térfogatszázaléka mennyi lehet). Ételek (pl.: müzlik, kekszek, főtt húsételek, érlelt sajtok, konzerv ételek és pasztőrözött tejtermékek) kizárólag gyári csomagolásban vihetőek be (otthon készült változatok nem!). Friss gyümölcsöket/zöldségeket, nyers húst, sajtot, élő növényeket, növény magot nem lehet bevinni az országba, ahogy fegyvereket, peszticideket és állatnak való gyógyszereket sem.

Az országból tilos kivinni kaktuszt, régészeti értékeket, aranyat (nem ékszer formában), illetve kőkorallokat, óriás kagylókat sem hozhatunk el a tengerpartról! Emellett kilépéskor sem lehet nálunk bejelentés nélkül több mint 10.000 USA dollár értékű készpénz.

Biztonság

Mexikó északi területeire nem javasolt az utazás, mivel abban a régióban nem túl jó a közbiztonság, de Mexikóváros, Oaxaca és Puebla, valamint Chiapas megye és a Yucatán félsziget turisták által látogatottabb helyszíneinél azért jobb a helyzet. Természetesen ezekben a régiókban is ajánlott az iratokat és értéktárgyakat a szálloda széfjében hagyni (ahol ez megoldható), valamint a jól zárható hátizsák itt is alapvető kellék.

Időzóna

Mexikó középső régiójában nyári időszámítás idején -8 óra, míg a téli időszámításkor -7 óra az időeltolódás Magyarországhoz képest. Cancunban nyári időszámítás idején -7 óra, míg a téli időszámításkor -6 óra az időeltolódás Magyarországhoz képest.

Hasznos holmik, ruházat – avagy mit ne hagyjunk otthon?

Egy mexikói utazás során leginkább sportos ruházatra van szükség, kényelmes cipőre, könnyű túracipőre, esetleg túraszandálra, rövid és hosszú ujjú pólóra, dzsekire és estékre kabátra. A Yucatán-félsziget meleg, párás időjárása miatt ajánlott könnyed, jól szellőző ruhadarabokat is pakolni. Mexikó kontinentális részén pedig a hideg éjszakák miatt érdemes egy vastagabb pizsamát is elrakni a bőröndbe, itt ugyanis a szállodákban csak elektromos fűtés szokott lenni. Természetesen az utazás során a napszemüveg, a sapka, kalap, a magas faktorszámú naptej, fürdőruha és strandpapucs is alapvető kellékek. Az esernyő helyett  praktikusabb egy kapucnis esőkabát. Azoknak, akik szeretnének felfedezni egy-egy cenotét, illetve az Agua Azul vízesést is meglátogatnák, javasolt egy kisebb méretű törülközőt és vízicipőt is pakolni a bőröndbe. Szúnyogriasztó, sebtapasz, illetve kézfertőtlenítő folyadék vagy kendő szintén jól jöhet az út során.

Higiénia és egészségügy

Mexikóban a higiénés viszonyok megfelelőek, ennek ellenére előfordulhat pld. hasmenés, illetve egyéb gyomorbántalom, amire ajánlott gyógyszert bekészíteni az úti patikába. Kötelező oltás nincs. A csapvíz, jeges italok, valamint a nyers zöldségek, saláták fogyasztása nem javasolt. Mexikó kontinentális részén gyakoriak a szerpentines utak, ezért ha hajlamosak vagyunk szédülésre/émelygésre, akkor javasolt Daedalon tablettát vagy egyéb gyógyszert bekészíteni. A krónikus szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedőknek egy mexikói utazás előtt érdemes konzultálniuk háziorvosukkal.

Elektromosság, elektromos eszközök

Az elektromos áram 110 V/60 Hz, amerikai típusú (A típusú) csatlakozók vannak. Ezért nagyon fontos átalakítót hozni magunkkal!

Az előfizetéses mobiltelefonok működnek, a hívás viszont drága, így javasolt a Skype, Whatsapp, Viber használata. SIM kártya vásárolható a mexikóvárosi és a cancúni repülőtéren is.

Electrical socket type A

Pénz, bankkártya

Mexikó hivatalos fizetőeszköze a mexikói peso (MXN).

Mexikói pesot a repülőtereken és bármelyik városi pénzváltónál és bankban válthatunk. A bankok sérülés és szignó mentes USD címleteket fogadnak el. Magyarországon is van lehetőség néhány helyen pesót váltani, de az árfolyam sokszor nem túl jó.

Bankkártyát a középkategóriás éttermekben, nagyobb üzletekben elfogadnak. Kisebb boltokban, szuvenír árusoknál általában csak készpénzzel lehet fizetni.

All About Mexican Pesos (MXN) - Getting Used to Mexican Money — Spanish and  Go

Árak, árszínvonal

Mexikóban magyarországihoz hasonló árszínvonal jellemző, Cancunban és Playa del Carmenben viszont valamivel magasabbak az árak. Egy étkezés középkategóriás étteremben körülbelül 15-20$/fő összegből hozható ki. Egy csésze kávé kb. 3-4$-ba kerül. A helyi sörök kb. 2-3$-ba, a jól ismert, nemzetközi sörök pedig kb. 4-5$-ba kerülnek. Koktélokat Mexikóvárosban és a szárazföldi részeken kb. 7-9$-ért, a tengerparton pedig kb 10-13$-ért vásárolhatunk.

Általánosságban elmondható, hogy Mexikó kontinentális részén egy 3*-os hotelben kb. 60-70$/éj/szoba áron szállhatunk meg. 4*-os szállodában kb. 90-105$-ba, 5*-os szállodában pedig akár 150-300$-ba is kerülhet egy éjszaka, de ez természetesen függ az időszaktól is. A tengerparti régióban, a Yucatán-félszigeten kb. 80-100$/éj összegbe kerül egy szoba egy 3*-os hotelben. 4*-os szállodában kb. 120-150$-ba, 5*-os resortokban pedig akár 300-400$-ba is kerülhet egy éjszaka.