Alábbi cikkünkben összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat Peru gyönyörű országáról. Ha mindig is érdekelte az ország, esetleg már készül is perui útjára, itt minden hasznos információt megtalál, mely a nyugodt utazáshoz szükséges.
Peru igazán sokszínű ország, az őserdőtől, az andoki hegyeken át, a tengerpartoktól a sivatagig mindent megtalálhatunk itt, amire csak vágyunk. Élettel teli nagyvárosait élmény felfedezni, csakúgy mint az országban ma is virágzó ezeréves kultúrákat és az andoki kis falvakban élő közösségek hagyományait. Emellett ha ide utazunk, akkor az ország kitűnő gasztronómiájával is érdemes ismerkednünk!
Mikor érdemes Peruba utazni?
Peruba leginkább a száraz évszak idején, március és november között érdemes utazni. Ilyenkor a nappalok naposak és kevés a csapadék, az éjszakák viszont hűvösek lehetnek. A Csendes-óceán partvidékén trópusi sivatagi éghajlat van, az ország területének felét pedig az Andok hegyei foglalják el. A hőmérséklet átlagos csökkenése 0,5 °C 100 méterenként. Feltűnő a magasabban fekvő területek szélsőségesen nagy napi hőingadozása, ami az erős be-, illetve kisugárzás következménye.
Március-május és szeptember-november között tavaszias időjárásra, 18-22 °C körüli hőmérsékletre számíthatunk Lima, Cusco és Arequipa környékén is. Éjszaka az Andokban akár 2-3°C-ra is lehűlhet a levegő. A június és szeptember közötti időszak a tél Peruban. Napközben nagyrészt ilyenkor is 17-21 °C körüli a hőmérséklet, az Andokban éjszaka viszont fagyhat is, így az akkor érkezőknek érdemes elpakolniuk a vastagabb kabátot is.
Beutazási szabályok, vízum, vámszabályok
Az Európai Uniós előírásoknak megfelelően kiállított magyar magánútlevelek turista célból legfeljebb kilencven napos, vízummentes tartózkodásra jogosítanak az országban. Peruba 2022. novemberétől teszt-, oltás- és karanténkötelezettség nélkül lehet beutazni. Perui utazásunkhoz tehát csak útlevelünkre van szükségünk, mely a visszautazástól számítva 6 hónapig érvényes, valamint sértetlen és nem kopott állapotú.
Vám nyomtatványt a repülőgépen osztanak ki a Peruba történő érkezés előtt. Ezt csak akkor szükséges kitölteni, ha a vámmentes mennyiségnél többet viszünk valamilyen termékből vagy készpénzből.
Peruba vámmentesen bevihetőek a személyes holmik és 10 000 USD értékű készpénz (a különböző pénznemek értéke összeadódik). Emellett 20 doboz, azaz maximum 400 db cigarettát vagy 50 db szivart, valamint 3 liter alkoholt is bevihetünk az országba (külön nem szabályozzák, hogy az alkohol térfogatszázaléka mennyi lehet). Ételek (pl.: müzlik, kekszek, főtt húsételek, érlelt sajtok, konzerv ételek és pasztőrözött tejtermékek) kizárólag gyári csomagolásban vihetőek be (otthon készült változatok nem!). Friss gyümölcsöket/zöldségeket, nyers húst, sajtot, élő növényeket, növény magot nem lehet bevinni az országba, ahogy fegyvereket, peszticideket és állatnak való gyógyszereket sem. Egyéb tárgyak, ajándékok 500 USD értékig vihetőek be vámmentesen. Amennyiben ezek értéke 1000 és 3000 USD közötti, úgy a tárgyérték 20%-a fizetendő vámként.
Peruban törvényesen vásárolható kokalevél és kokatea, azonban tilos e termékeket az országból kivinni, Magyarországon ez ugyanis kábítószer-csempészetnek minősül! Kőkorallokat, óriás kagylókat szintén tilos elhozni a tengerpartról!
Biztonság
Peruban dél-amerikai viszonlatban jó a közbiztonság, a városközpontok és a turisták által leglátogatottabb helyszínek biztonságosak. Természetesen a nagyvárosokban azért érdemes figyelnünk értékeinkre, és fontos, hogy a hátizsákunk jól zárható legyen. Ha tehetjük, az értékeket és iratokat hagyjuk inkább a szálloda széfjében, illetve ha ez nem megoldható, akkor lehetőleg testhez rögzítve, pl.: övtáskában, vagy nyakba akasztható útlevéltartóban javasolt tartani ezeket.
Hasznos holmik, ruházat – avagy mit ne hagyunk otthon?
Egy perui utazás során leginkább sportos ruházatra van szükség, valamint ajánlott a réteges öltözködés, a természetes anyagokból készült ruhadarabok: kényelmes cipő, könnyű túracipő, esetleg túraszandál, rövid és hosszú ujjú póló, kardigán, polár pulóver, mellény, dzseki. Estére vékony vagy vastag kabát is elkellhet időszaktól függően. Esernyőt nem érdemes hozni, mert az nem praktikus, jobb a kapucnis esőkabát – ez mindenképpen legyen nálunk, ha az Andokba is látogatunk, mert ott kisebb esőzések bármikor előfordulhatnak. A perui szállodákban nem jellemző a fűtés (az andoki szállodákban elektromos radiátor szokott lenni), de éjszakánként hideg lehet, így érdemes egy vastagabb pizsamát is elpakolni. Aki az Andokba is utazik, annak érdemes ajakápolót, orrnedvesítőt és szemcseppet is hozni az andoki száraz levegő miatt. Fontos kellékek még a napszemüveg, sapka, kalap, magasfaktorszámú naptej, fürdőruha. Szúnyogriasztó, sebtapasz, illetve kézfertőtlenítő folyadék vagy kendő szintén fontos, hogy legyen nálunk.
Higiénia és egészségügy
Peruban a gyógyszerek és az orvosi segítség alapvetően könnyen elérhetőek szükség esetén. Kötelező oltás nincs. A sárgaláz elleni oltás azok számára lehet indokolt, akik az Amazonasba is ellátogatnak perui útjuk során. Orvosi tanácsért a Nemzetközi Oltóközpontot ajánlatos felkeresni.
A higiénés viszonyok megfelelőek, ennek ellenére előfordulhat pld. hasmenés, illetve egyéb gyomorbántalom, amire ajánlott gyógyszert bekészíteni az úti patikába. A csapvíz, jeges italok, valamint a nyers zöldségek, saláták fogyasztása nem javasolt. Azok számára, akik a Nazca vonalakat is szeretnék látni a magasból, érdemes lehet szédülés/émelygés elleni gyógyszert is bekészíteni (pl. Daedalon tabletta).
A magas hegyi betegség mindenkit érint, aki az Andokba látogat, a 3400-4000 m-es magasság megviselheti a szervezetet. A hegyi betegség egyénenként eltérően jelentkezhet, főbb tünetei: rossz közérzet, fejfájás, szédülés, álmatlanság, légszomj, szapora pulzus. A helyszínen vény nélkül kapható gyógyhatású szerrel a tünetek enyhíthetőek (ALTI VITAL), ez sok glükózt is tartalmaz, és összetevői révén segíti a hemoglobin képződést. Sok szállodában elérhető koka tea és oxigénpalack is, melyek szintén hasznosak a tünetek enyhítésére. Javasolt szőlőcukrot vinni az útra, nagyobb szupermarketekben kapható zacskós, cukorkás kiszerelésben is. Ha valaki itthonról szeretne gyógyszert vinni, a magyar orvosok által javasolt készítmény neve: HUMA-ZOLAMIDE, mely a háziorvossal illetve oltóközponttal történt előzetes konzultációt követően receptre kapható a legtöbb gyógyszertárban.
Azoknak, akik krónikus szív- és érrendszeri, valamint légzésszervi megbetegedésben szenvednek, vagy komolyabb mozgásszervi megbetegedésük van nem javasolt a magas területekre történő utazás. Tervezett utazásukkal kapcsolatban érdemes konzultálniuk a háziorvosukkal!
Bővebb információ:
- https://oltokozpont.hu/hu/oltas/1/sargalaz
- http://oek.hu/oek.web?nid=325&pid=1
- http://www.utazaselott.hu/utazas-tervezes.html
Időzóna
Peruban nyári időszámítás idején -7 óra, míg a téli időszámításkor -6 óra az időeltolódás Magyarországhoz képest.
Konnektorok, elektromos eszközök
Az elektromos áram 220 V/50 vagy 60 Hz, a legtöbb helyen amerikai típusú (A típusú) csatlakozók vannak. A szállodákban előfordulhatnak európai szabványnak is megfelelő csatlakozók (C típusú), de a biztonság kedvéért javasolt átalakítót hozni magunkkal.
Az előfizetéses mobiltelefonok működnek, a hívás viszont drága, így javasolt a Skype, Whatsapp, Viber használata. SIM kártya vásárolható a limai repülőtéren is.
Pénz, bankkártya, pénzfelvétel
Peru hivatalos fizetőeszköze az új sol (PEN). Új solt a limai repülőtéren és bármelyik városi pénzváltónál és bankban válthatunk. Az amerikai dollár és az euro egyaránt jól váltható. A perui bankok sérülés és szignó mentes USD címleteket fogadnak el. A bankjegyek lehetőleg 2010 utáni kiadásúak legyenek, de a legtöbb helyen korábbiakat is elfogadnak.
Bankkártyát a középkategóriás éttermekben, nagyobb üzletekben elfogadnak. Kisebb boltokban, szuvenír árusoknál általában csak készpénzzel lehet fizetni. Automata viszonylag sok helyen megtalálható. A BCP bank automatáiból díjmentesen lehet pénzt felvenni.
Árak
Peruban a magyarországihoz hasonló árszínvonal van, egy étkezés középkategóriás étteremben körülbelül 10-15$/fő összegből megoldható. Egy csésze kávé kb. 2-3$-ba kerül. A helyi sörök szintén kb. 2$-ba, a jól ismert, nemzetközi sörök pedig kb. 3-4$-ba kerülnek. Koktélokat kb. 7-10$-ért vásárolhatunk.
Általánosságban elmondható, hogy Peruban egy 3*-os hotelben kb. 60-90$/éj/szoba áron szállhatunk meg. 4*-os szállodában kb. 85-110$-ba, 5*-os szállodában pedig akár 150-200$-ba is kerülhet egy éjszaka, de ez természetesen függ az egyes régióktól is (Limában egy kicsit drágábbak a szállások), valamint az időszaktól is függhet (Cuscoban a Napünnep idején drágábbak a szállások).
Peruba irodánkkal is ellátogathatnak, ajánlatainkat a következő oldalon találhatják: https://pachatravels.hu/utazasok/peru/