Cikkünkben hasznos információkat, fontos tudnivalókat gyűjtöttünk össze Kolumbiáról. Ha érdeklődik az ország iránt vagy épp most készül utazására, itt mindent megtalál, ami a zökkenőmentes és nyugodt utazáshoz szükséges.
Kolumbia rendkívül változatos ország, az ideérkezőket az Andok hegyvonulatai, gyönyörű tengerpartok, esőerdő, kávéültetvények és izgalmas városok várják. Magyarországon mégis keveset hallhatunk róla és sokan még mindig a ’90-es évek viharos időszakával és Pablo Escobar nevével azonosítják az országot. Az elmúlt két évtized során viszont Kolumbia teljesen átalakult, a közbiztonság is sokat javult, melynek köszönhetően a turizmus fejlődésnek indult és ma már évről évre egyre többen látogatnak ebbe a varázslatos dél-amerikai országba.
Mikor érdemes Kolumbiába utazni?
Kolumbiába leginkább decembertől márciusig érdemes ellátogatni, de a június-szeptember közötti időszak is megfelelő lehet. Az esősebb évszak áprilistól májusig, illetve októbertől december elejéig tart, ezt jobb elkerülni. Az ország időjárása a földrajzi viszonyok miatt igen változatos. A 2800 méterrel a tengerszint felett elhelyezkedő fővárosban, Bogotában a reggelek és esték még hűvösek lehetnek, így érdemes készülni egy vékonyabb kabáttal is. Napközben 18-23 °C közötti hőmérséklet a jellemző, Salentoban, a Kávé háromszög szívében szintén hasonló az időjárás. Az Örök tavasz városának is nevezett Medellínben is kellemes 25 °C körüli hőmérsékletre lehet számítani. Napközben rövid esőzések bármikor előfordulhatnak ezekben a régiókban, így az esőkabát sem maradhat otthon. A karibi térségben, Cartagenában és a Tayrona Nemzeti Park környékén általánosnak mondható az akár 30-35 °C és itt a páratartalom is igen magas.
Beutazási szabályok, vízum, vámszabályok
Magyar állampolgárok a Kolumbiából történő kiutazás dátumától még 6 hónapig érvényes útlevéllel utazhatnak be az országba. Turistaként 90 napra utazhatunk be vízummentesen Kolumbiába. A vízummentes tartózkodás egy éven belül összesen nem haladhatja meg a 180 napot. Fontos, hogy az útlevél sértetlen állapotú legyen.
Vám nyomtatványt a repülőgépen osztanak ki a Kolumbiába történő érkezés előtt vagy pedig érkezéskor kérhető. Ezt csak akkor szükséges kitölteni, ha a vámmentes mennyiségnél többet viszünk ki valamilyen termékből vagy készpénzből. A Kolumbiában vásárolt smaragd, arany és platina termékek kiviteléhez a számla felmutatása szükséges.
Kolumbiába vámmentesen bevihetőek a személyes holmik és 10 000 USD értékű készpénz (a különböző pénznemek értéke összeadódik). Ételek (pl.: müzlik, kekszek, főtt húsételek, érlelt sajtok, konzerv ételek és pasztőrözött tejtermékek) kizárólag gyári csomagolásban vihetőek be (otthon készült változatok nem!). Friss gyümölcsöket/zöldségeket, nyers húst, sajtot, élő növényeket, növény magot nem lehet bevinni az országba, ahogy fegyvereket, peszticideket és állatnak való gyógyszereket sem.
Biztonság
A ’80-as, ’90-es évek drogkereskedelemmel és erőszakkal teli időszaka sötét foltot ejtettek Kolumbia múltján. Az elmúlt 30 év során viszont az ország hatalmas fejlődésen ment keresztül. Az erőszakos bűncselekmények 82%-kal csökkentek, valamint az egykor a világ legveszélyesebb városának nevezett Medellínt ma már Dél-Amerika leginnovatívabb városának tartják, ami időközben virágzó turisztikai központtá nőtte ki magát. Javult a közbiztonság, így ma már a nagyvárosok városközpontjai és a turisták által leglátogatottabb helyszínek biztonságosak, a látogatókat nagyon ritkán érik atrocitások. Természetesen a nagyvárosokban azért érdemes figyelnünk értékeinkre, és fontos, hogy a hátizsákunk jól zárható legyen. Ha tehetjük, iratainkat és értéktárgyainkat hagyjuk inkább a szálloda széfjében, illetve ha ez nem megoldható, akkor lehetőleg testhez rögzítve, pl.: övtáskában, vagy nyakba akasztható útlevéltartóban javasolt tartani ezeket.
Hasznos holmik, ruházat – avagy mit ne hagyjunk otthon?
Egy kolumbiai utazás során leginkább sportos ruházatra van szükség. Ajánlott a réteges öltözködés, és érdemes természetes anyagokból készült ruhadarabokat elpakolnunk bőröndünkbe: rövid és hosszú ujjú pólókat, kardigánt, kényelmes nadrágokat, vékony pulóvert, mellényt, dzsekit. Fontos a kényelmes cipő, könnyű túracipő is (utóbbi, jó ha vízhatlan, mivel a Kávé háromszögben elég gyakoriak az esőzések). Bogotában és Salentoban estére egy vékony kabát is javasolt. Esernyőt nem érdemes hozni, mert az nem praktikus, jobb a kapucnis esőkabát – ez mindenképpen legyen nálunk, ha Bogotaba, Salentoba és Medellínbe is látogatunk, itt ugyanis rövidebb esőzések bármikor előfordulhatnak. Napszemüvegünket, sapkánkat, kalapunkat és fürdőruhánkat se felejtsük otthon, ha a karibi régióba is ellátogatunk. Fontos a magasfaktorszámú naptej is. Szúnyogriasztó, sebtapasz, illetve kézfertőtlenítő folyadék vagy kendő szintén jól jöhet az út során.
Higiénia és egészségügy
Kolumbiában a higiénés viszonyok megfelelőek, ennek ellenére előfordulhat pld. hasmenés, illetve egyéb gyomorbántalom, amire ajánlott gyógyszert bekészíteni az úti patikába. A csapvíz, jeges italok, valamint a nyers zöldségek, saláták fogyasztása Bogotán és Medellínen kívül sehol sem javasolt. Kötelező oltás nincs. Sárgaláz elleni oltás azok számára lehet indokolt, akik az Amazonasba is ellátogatnak kolumbiai útjuk során. Orvosi tanácsért a Nemzetközi Oltóközpontot ajánlatos felkeresni.
Bogotában enyhe magaslati betegség felléphet (a város 2800 m magasan fekszik), így érdemes szédülés elleni gyógyszert, esetleg vényköteles HUMA-ZOLAMIDE gyógyszert bekészíteni, mely a hegyi betegség tüneteit enyhíti.
Bővebb információ:
- https://oltokozpont.hu/hu/oltas/1/sargalaz
- http://oek.hu/oek.web?nid=325&pid=1
- http://www.utazaselott.hu/utazas-tervezes.html
Időzóna
Kolumbiában nyári időszámítás idején -7 óra, míg a téli időszámításkor -6 óra az időeltolódás Magyarországhoz képest.
Konnektorok, elektromos eszközök
Az elektromos áram 110 V/50 vagy 60 Hz, amerikai típusú (A típusú) csatlakozók vannak. Egyes szállodákban előfordulhatnak európai szabványnak is megfelelő csatlakozók (C típusú), de a biztonság kedvéért javasolt átalakítót hozni magunkkal az útra.
Az előfizetéses mobiltelefonok működnek, a hívás viszont drága, így javasolt a Skype, Whatsapp, Viber használata. SIM kártya vásárolható a bogotai repülőtéren is.
Pénz, bankkártya, pénzfelvétel
Kolumbia hivatalos fizetőeszköze a kolumbiai peso (COP). Kolumbiai pesot a reptereken, pénzváltóban, illetve bankban válthatunk. Pénzváltók működnek a nagyobb bevásárlóközpontokban, illetve a szállodákban is. USD és EUR egyaránt jól váltható.
Magyarországon kiadott nemzetközi kártyákat (VISA, MASTERCARD) a középkategóriás éttermekben, nagyobb üzletekben elfogadnak. Kisebb boltokban, szuvenír árusoknál általában csak készpénzzel lehet fizetni. A bankautomatából való pénzkivételre kezelési költséget számítanak fel.
Árak
Kolumbiában Magyarországhoz hasonló az árszínvonal. Középkategóriás éttermekben egy vacsora kb. 10-15$/fő. Egy csésze kávé kb. 1-1.5$-ba kerül. A helyi sörök szintén kb. 1.5$-ba, a jól ismert, nemzetközi sörök pedig kb. 2.5$-ba kerülnek. Koktélokat kb. 6.5-9.5$-ért vásárolhatunk.
Általánosságban elmondható, hogy egy 3*-os szállodában 60-65$/éj/szoba áron szállhatunk meg. 4*-os szállodában kb. 80-85$-ba, 5*-os szállodában pedig 110-115$-ba kerül egy éjszaka, de ez természetesen függ az egyes régióktól is, a tengerpartokon egy kicsit drágábbak a szállások.
Szuvenírként kolumbiai kávét, csokoládét, „mochila” táskát és smaragdot vásárolhatunk. A kolumbiai smaragd a legértékesebb a világon, amit Bogotában ajánlatos a leginkább vásárolni. (Amennyiben saját használatra vásároljuk, vámmentesen hozható Magyarországra.) Smaragdot vásárolhatunk 30$-ért, de akár 10000$-ért is.
Ha szeretnének még többet megtudni Kolumbia csodás látnivalóiról, olvassák el alábbi blogcikkünket, melyben összeszedtük a legfontosabb indokokat, amiért érdemes felf edezni ezt a gyönyörű országot!
https://pachatravels.hu/blog/miert-erdemes-kolumbiaba-utazni/
Kolumbiába irodánk is szervez kéthetes körutazásokat, melyekről az alábbi linken tudnak tájékozódni: https://pachatravels.hu/utazasok/kolumbia/varazslatos-kolumbia/